Informacje dot. bezpieczeństwa żywności - obowiązkowe znakowanie towarów.
Znakowanie świeżych owoców i warzyw
Na każdym opakowaniu powinno znajdować się wymagane oznakowanie, zgrupowane na tej samej stronie opakowania, naniesione w sposób czytelny i trwały oraz widoczne z zewnątrz. Oznakowanie może być wydrukowane bezpośrednio na opakowaniu lub na etykiecie, która stanowi integralną część opakowania.
Znakowanie świeżych owoców i warzyw objętych szczegółowymi normami handlowymi
Wymagane informacje:
- nazwa i adres podmiotu pakującego lub wysyłającego,
- nazwa produktu, jeżeli zawartość opakowania nie jest widoczna z zewnątrz,
- pełna nazwa państwa pochodzenia lub nazwa potoczna,
- klasa jakości.
W zależności od specyfiki danego gatunku owocu lub warzywa i wymagań normy szczegółowej, informacje na opakowaniu powinny zawierać dodatkowo:
- nazwę odmiany lub typu handlowego,
- wielkość,
- liczbę sztuk,
- masę netto i inne.
Opakowania nie muszą zawierać szczegółowych informacji wymienionych powyżej, jeśli zawierają wyłącznie opakowania detaliczne wyraźnie widoczne z zewnątrz i wskazujące te informacje. Opakowania te nie mogą zawierać żadnych oznaczeń, które mogłyby wprowadzać w błąd. Jeśli opakowania znajdują się na paletach, szczegółowe informacje powinny być podane na etykietach umieszczonych w widocznym miejscu, co najmniej z dwóch stron palety.
Informacje na fakturach i dokumentach towarzyszących w przypadku produktów objętych wymaganiami szczegółowych norm handlowych
Aby zapewnić prawidłowe i skuteczne przeprowadzanie kontroli, faktury i dokumenty towarzyszące, z wyjątkiem rachunków przeznaczonych dla konsumentów, powinny zawierać określone podstawowe informacje zawarte w normach handlowych.
Faktury i dokumenty towarzyszące dla owoców i warzyw objętych wymaganiami szczegółowych norm handlowych wskazują:
- nazwę produktu,
- państwo pochodzenia,
- klasę, odmianę lub typ handlowy, w zależności od wymagań szczegółowej normy lub informację, że produkt jest przeznaczony do przetworzenia np. określenie „przeznaczone do przetworzenia”.
Znakowanie świeżych owoców i warzyw objętych ogólną normą handlową
Wymagane informacje:
- nazwa i adres podmiotu pakującego lub wysyłającego,
- pełna nazwa państwa pochodzenia lub nazwa potoczna,
- nazwa, pod którą produkt jest wprowadzany do obrotu.
W przypadku produktów pochodzących z państw członkowskich informacja o kraju pochodzenia, przedstawiana bezpośrednio konsumentom, musi być podana w języku kraju pochodzenia lub w innym języku zrozumiałym dla konsumentów kraju przeznaczenia.
W przypadku produktów pochodzących z krajów trzecich informacja ta musi być podana w języku zrozumiałym dla konsumentów kraju przeznaczenia.
Informacje na fakturach i dokumentach towarzyszących w przypadku produktów objętych wymaganiami ogólnej normy handlowej
Faktury i dokumenty towarzyszące, z wyjątkiem rachunków przeznaczonych dla konsumentów, w przypadku owoców i warzyw objętych wymaganiami ogólnej normy handlowej, wskazują:
- nazwę produktu,
- państwo pochodzenia,
- informację, że produkt jest przeznaczony do przetworzenia np. określenie „przeznaczone do przetworzenia”.
Znakowanie świeżych owoców i warzyw na etapie sprzedaży detalicznej
Na etapie sprzedaży detalicznej owoców i warzyw opakowanych, wymagane w normach szczegółowe dane na temat produktu, powinny być czytelne i umieszczone w widocznym dla konsumenta miejscu.
Produkty mogą być wystawiane na sprzedaż pod warunkiem, że detalista umieści w widocznym miejscu w pobliżu produktu, czytelne informacje na temat produktu.
Informacje nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd i powinny zawierać następujące dane.
W przypadku owoców i warzyw objętych ogólną normą handlową: państwo pochodzenia.
W przypadku owoców i warzyw objętych szczegółowymi normami handlowymi:
- państwo pochodzenia,
- klasę produktu,
- nazwę odmiany lub typu handlowego (w zależności od wymagań szczegółowej normy).
Na produktach paczkowanych, oprócz informacji przewidzianych w normach, należy podać również masę netto. Wymaganie podawania masy netto nie dotyczy owoców i warzyw sprzedawanych na sztuki. Jeżeli ilość sztuk jest widoczna i łatwo może być policzona z zewnątrz opakowania, informacja o ich liczbie nie musi być podawana. W przypadku gdy łatwe policzenie nie jest możliwe, na etykiecie należy podać liczbę sztuk.
Znakowanie opakowań detalicznych zawierających mieszanki owoców i warzyw
Dopuszcza się do sprzedaży opakowania detaliczne z mieszankami różnych gatunków świeżych owoców i warzyw o masie netto do 5 kg.
Muszą być spełnione następujące warunki:
- mieszanka powinna zawierać produkty jednakowej jakości,
- każdy z produktów w mieszance musi spełniać wymogi odpowiedniej szczegółowej lub ogólnej normy handlowej,
- rodzaj mieszanki nie może wprowadzać konsumenta w błąd,
- opakowanie zawierające mieszanki różnych gatunków owoców i warzyw musi być właściwie oznakowane, zgodnie z wyżej opisanymi zasadami znakowania opakowań detalicznych.
Pełną nazwę państwa pochodzenia, w zależności od pochodzenia produktów w mieszance owoców i warzyw można zastąpić następującymi określeniami:
- „mieszanka owoców i warzyw wyprodukowanych w UE” - jeżeli owoce i warzywa wchodzące w skład mieszanki pochodzą z więcej niż jednego państwa członkowskiego,
- „mieszanka owoców i warzyw wyprodukowanych poza UE” – jeżeli owoce i warzywa wchodzące w skład mieszanki pochodzą z więcej niż jednego kraju trzeciego,
- „mieszanka owoców i warzyw wyprodukowanych w i poza UE” – jeżeli owoce i warzywa wchodzące w skład mieszanki pochodzą z krajów trzecich oraz innych krajów UE.
Jednak w przypadku mieszanek zawierających różne odmiany lub typy handlowe tego samego gatunku, należy zastosować wymagania dotyczące znakowania określone w szczegółowych normach handlowych dla wybranych gatunków.
Przykładowo, dla mieszanek papryki słodkiej wymagane jest umieszczenie nazwy każdego państwa pochodzenia przy nazwie danej barwy lub typu handlowego.