WILCZOMLECZ NADOBNY (EUPHORBIA PULCHERRIMA) najpopularniejsza roślina okresu Świąt Bożego Narodzenia
Wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, poinsecja, gwiazda betlejemska gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W warunkach naturalnych rośnie jako kilkumetrowy krzew, silnie rozgałęziony.
Poinsecja została odkryta w latach 20 XIX wieku i przywieziona do Stanów Zjednoczonych. Tam stała się bardzo szybko popularną rośliną ozdobną. Poinsecja w wielu krajach świata uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Pod względem gospodarczym jest to najważniejsza roślina doniczkowa na świecie.
Gatunek ten wprowadził do ogrodnictwa Joel Roberts Poinsett, a Robert Buist wysłał w roku 1834 pierwsze sadzonki roślin do Europy.
Poinsecja to drugi symbol świąt Bożego Narodzenia obok choinki. Stanowi dekorację stołu wigilijnego. Wilczomlecz piękny uprawiany jest także na kwiat cięty, rośliny wstawione do wazonu w zależności od odmiany zachowują trwałość około 2 – 3 tygodni. W strefie tropikalnej i subtropikalnej gatunek ten uprawia się jako roślinę ogrodową. Dobrze prezentuje się w nasadzeniach pojedynczych lub grupowych, nadaje się także na żywopłoty.
Poinsecja jest także rośliną leczniczą, kosmetyczną i barwierską. W Meksyku i Gwatemali sok mleczny z tej rośliny używany był jako krem do golenia, jako lekarstwo na bóle zębów i inne dolegliwości brzuszne. Natomiast z podsadek uzyskiwano czerwony barwnik.
Na Rynku Hurtowym W Broniszach bardzo duży wybór gwiazdy betlejemskiej. Dostępna jest z produkcji krajowej, od naszych ogrodników jak i z importu. Krajowa poinsecja kosztuje od 7 złotych do 30 złotych, wzależności od średnicy doniczki. W nasadzeniach (misy, kosze wiklinowe) od 35 do 70 złotych za sztukę.
Natomiast importowana jest w cenie od 4,5 za doniczkę miniaturki do 35 do 40 złotych większe rośliny.
W Stanach zjednoczonych dzień 12 grudnia uznany jest za Narodowy Dzień Poisecji (National Poinsettia Day) i jest to związane z rocznicą śmierci Joela Robertsa Poinsetta w 1851 roku. Joel Roberts Poinsett dyplomata, wielki miłośnik roślin, przyrody około 200 lat temu sprowadził te rośliny do USA z Meksyku.
W Meksyku tego samego dnia poinsecje są używane jako ozdoba podczas Dia de la Virgen de Guadalupe – święta z okazji wspomnienia liturgicznego Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.
Autor informacji: AK