Rzodkiewka (Raphanus sativus var.sativus)
Rzodkiewka jest odmianą rzodkwi zwyczajnej która obejmuje trzy odmiany i wiele kultywarów.
Czerwona rzodkiewka znana jest od wielu tysięcy lat, w Egipcie uprawiana była już 2000 lat temu.
W krajach azjatyckich (Indie, Chiny, Japonia) uprawiana jest głównie rzodkiew oleista, z której nasion wytłacza się olej jadalny.
W kuchni spożywa się ją na surowo, bądź gotowaną. Idealnie komponuje się z sezonowymi surówkami, sałatkami, twarożkami. Może być spożywana w formie kiszonki jako przystawka obiadowa. Młode rzodkiewki możemy spożywać wraz z zielonymi listkami.
Rzodkiewki posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Zawierają mało kalorii, a dużo cennych witamin i minerałów.
Rzodkiewka wspomaga trawienie, ułatwia pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie.
Ma także działanie wykrztuśne, pomaga w problemach z kaszlem, a fototerapia poleca to cenne warzywo przy dolegliwościach astmatycznych i oskrzelowych. Rewelacyjnie działa na nasze włosy i paznokcie, zapobiega ich łamaniu.
Rzodkiewka to bomba witaminowa, zawiera liczne witaminy (C, B1, A, K, B6) oraz niezbędne minerały jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Rzodkiewki dostępne są prawie cały rok, ale najlepiej smakują te wiosenno-letnie. Poszczególne odmiany rzodkiewek różnią się wielkością, kształtem, kolorem oraz stopniem ostrości od łagodnego do bardzo ostrego. W ofercie producentów mamy rzodkiewki czerwone (najbardziej popularne i najczęściej występujące w obrocie), białe, czarne, dwukolorowe (biało-czerwone), ale wszystkie typy mają podobną wartość odżywczą i wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Rzodkiewki wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne dzięki zawartości, a to wszystko za sprawą zawartej w nich siarce i olejkowi gorczycowemu. Zawierają także kwercetynę – związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych.
Jedzmy rzodkiewki, bo to ich czas. Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy rzodkiewki krajowe w cenie od 2,30 do 2,75 pęczek. Dostępna jest także rzodkiew biała podłużna w cenie od 2,75 do 3,50 za kilogram. (notowania cenowe z dnia 12/05/2020)
Autor informacji: AK