www.bronisze.com.pl

Aktualności

Adwent - tradycje i symbole

Main pic news wieniec adwentowy 1

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wymownych symboli adwentowych jest wieniec/wianek adwentowy.

Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Wywodzi się on z symboli światła. Najczęściej wykonuje się go z gałązek szlachetnych drzew i krzewów iglastych, takich jak świerk srebrny (Picea pungens), jodła pospolita (Abies alba), daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) czy sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). Wieniec można wykonać także z liści laurowych (Laurusnobilis) lub gałązek mahoniowych (Mahonia aquifolium). Na gotowym wieńcu/wianku umieszczamy cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe poprzedzające święta Bożego Narodzenia. Świece zapalane kolejno w każdą niedzielę wskazują na upływ czasu, skracają czas oczekiwania. Tradycja palenia świec wywodzi się z połowy XIX wieku i została zapoczątkowana przez ewangelickiego pastora Johanna HinrichaWicherna, który to zapalił świece w pierwszą niedzielę Adwentu swoim podopiecznym, swoim wychowankom, aby wprowadzić ich w nastrój modlitwy.

Poszczególne świece mają swoje nazwy i są przypisane do konkretnych zdarzeń.

  • Świeca Proroka (świeca nadziei) zapalana jest w pierwszą niedzielę Adwentu i symbolizuje proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza.
  • Świeca Betlejem (świeca pokoju) zapalana jest w drugą niedzielę Adwentu na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel.
  • Świeca Pasterzy (świeca radości) zapalana jest w trzecią niedzielę Adwentu i przypomina pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa.
  • Świeca Aniołów (świeca miłości) zapalana jest w ostatnią niedzielę Adwentu i symbolizuje aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej.

Jednym z symboli adwentu jest kalendarz adwentowy. Zwyczaj obdarowywania dzieci jest znany w wielu krajach świata, szczególnie jego słodka wersja wypełniona cukierkami lub czekoladkami podbija serca najmłodszych.

Ciekawostka:

Samo słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego od słowa adventus i oznacza przyjście. W kulturze chrześcijańskiej jest to radosny czas, okres przygotowań do przyjścia Pana. W kulturze starożytnej był to czas przyjazdu cesarza.

Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada i potrwa do 24 grudnia 2020, do zmierzchu.

.

Autor informacji: AK

autor wpisu:P. J.